Co spakować na kolonie? Gotowa checklista rzeczy do zabrania

maj 30, 2023 | Anime i manga

Wyjazd dziecka na kolonie to bardzo ekscytujący moment dla całej rodziny – zwłaszcza, gdy jest to debiut pociechy w roli kolonisty. Zawsze pojawia się stres, niepewność o to, czy dziecko na pewno sobie ze wszystkim poradzi, czy znajdzie kolegów i koleżanki, czy nie będzie się nudzić i tęsknić za domem etc. Do tego oczywiście dochodzi szereg obowiązków związanych z wyjazdem dziecka – wśród nich spakowanie plecaka czy walizki.

Wbrew pozorom nie jest to taka prosta sprawa, szczególnie, jeśli dziecko jedzie na kolonie pierwszy raz. Aby uniknąć chaosu i o niczym nie zapomnieć, warto skorzystać z praktycznych wskazówek. W naszym artykule znajdziesz gotową checklistę rzeczy, jakie należy spakować na kolonie. Zapraszamy do lektury.

Komplet ubrań na zmianę

Tutaj radzimy, aby nie przesadzać z liczbą ubrań. Wystarczy trzymać się prostej zasady: dziecko powinno mieć czystą zmianę bielizny na każdy dzień pobytu na koloniach, podobną liczbę koszulek z krótkim rękawkiem. Do tego na pewno warto spakować kilka par spodni/getrów, dwie cieplejsze bluzy, kurtkę przeciwdeszczową i lekką kurtkę na spacer w chłodniejszy dzień.

Dodatkowo warto spakować dziecku strój kąpielowy oraz okulary przeciwsłoneczne.

Różne rodzaje obuwia

Do plecaka lub torby należy spakować:

    • Obuwie sportowe;
    • Obuwie trekkingowe, jeśli dziecko jedzie na kolonie w góry i program imprezy przewiduje wyjścia na szlak;
    • Klapki do chodzenia po ośrodku;
    • Klapki plażowe;
    • Sandały;

To w zupełności wystarczy, również uwzględniając obuwie, w którym dziecko pojedzie na kolonie.

Nakrycie głowy

Bardzo ważne jest, aby wyposażyć dziecko w nakrycie głowy – minimum jedną czapkę z daszkiem, która przyda się w słoneczne i ciepłe dni. Ochrona głowy służy zminimalizowaniu ryzyka udaru cieplnego, o co nietrudno szczególnie na rozgrzanej plaży.

Ręcznik plażowy

Ręczniki zwykle znajdują się na wyposażeniu pokoju, natomiast dziecko powinno mieć własny ręcznik plażowy, który przyda się nie tylko podczas kolonii nad morzem, ale też nad jeziorem czy przy okazji wyjścia do aquaparku (tutaj polecamy ręcznik szybkoschnący, który zajmuje niewiele miejsca w bagażu).

Ubrania i akcesoria potrzebne podczas kolonii tematycznych

Jeśli dziecko wybiera się na kolonie tematyczne, to oczywiście należy mu spakować wszelkie rzeczy, które przydadzą się czy to podczas treningów, zajęć plastycznych czy inscenizacji. Szczególnym przykładem są tutaj kolonie sportowe, gdzie dziecko przede wszystkim powinno mieć własny strój i odpowiednie obuwie.

Leki, które dziecko przyjmuje na stałe

Jeśli dziecko przyjmuje jakieś leki, to bezwzględnie należy je przekazać wychowawcy grupy kolonijnej, wraz ze szczegółową instrukcją podawania leków – godziny przyjmowania, dawkowanie etc. Dziecko nie może przyjmować leków na własną rękę.

Środki przeciwko chorobie lokomocyjnej

Takie środki dziecko przyjmie już w domu, natomiast nie zapominajmy o dawce na powrót. Odpowiednie środki także przekazujemy wychowawcy grupy kolonijnej.

Ulubiona przytulanka

W przypadku młodszych dzieci bardzo ważne jest, aby spakować ukochanego pluszaka, z którym pociecha codziennie zasypia. Na pewno ułatwi to dziecku oswojenie się z nową dla niego sytuacją, szczególnie pierwszej nocy.

Telefon (jeśli dziecko już go ma)

Jeśli Twoje dziecko ma własny telefon, to oczywiście powinno go zabrać ze sobą. Upewnij się, że ma wpisany numer do rodziców i może swobodnie wykonywać połączenia (ważne w przypadku numeru na kartę). O fakcie posiadania telefonu przez dziecko warto poinformować wychowawcę.

Trzymając się tej checklisty na pewno nie zapomnicie o niczym ważnym, co przyda się dziecku w trakcie wakacyjnego wyjazdu. I na koniec pamiętaj: w razie czego są sklepy, w których można kupić to, czego dziecko nie zabrało, a jest mu potrzebne. Ewentualne braki można również dosłać kurierem – takie sytuacje się zdarzają i są zupełnie normalne, więc nie ma się czym przejmować.

PS.

Najważniejsze jest to, aby dziecko zabrało ze sobą pozytywne nastawienie i szeroki uśmiech, z którym wróci do domu z udanych kolonii.