Kolonie artystyczne – uwielbiane nie tylko przez dziewczynki

maj 30, 2023 | Gitarowy

Kolonie artystyczne należą do grupy najpopularniejszych imprez wakacyjnych dla dzieci. Stereotypowo myślimy o nich, jako o koloniach zarezerwowanych dla dziewczynek, co jest zbyt daleko idącym uproszczeniem. W rzeczywistości na kolonie artystyczne bardzo chętnie jeżdżą także wrażliwi, uzdolnieni chłopcy. Co warto wiedzieć o tych imprezach młodzieżowych? Czy kolonie artystyczne są dobrą propozycją również dla Twojego dziecka? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik.

Czym są kolonie artystyczne?

Kolonie artystyczne to obszerna kategoria imprez wakacyjnych dla dzieci i młodzieży, dedykowanych artystycznym duszom i młodym ludziom o podwyższonej wrażliwości. Mówimy tutaj o koloniach, podczas których dzieci i nastolatkowie mogą dać upust swoim artystycznym potrzebom, doskonalić swoje umiejętności czy odkryć i rozwinąć własne talenty pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.

Oczywiście nie należy mylić kolonii artystycznych z profesjonalnymi zajęciami prowadzonymi np. w prywatnych szkołach czy domach kultury. Tutaj na pierwszym miejscu zawsze jest dobra zabawa i swobodna atmosfera. Nikt nikogo nie strofuje, nie wymusza podejmowania żadnych działań, nie kształtuje na siłę itd. Dzieci mają świetnie spędzać czas w swoim towarzystwie, przy okazji mając bliski kontakt z różnymi formami wyrazu artystycznego.

Atrakcyjny program – najważniejsza zaleta kolonii artystycznych

Kolonie artystyczne są świetną propozycją dla młodych ludzi, którzy chcą się rozwijać w kierunku plastycznym, teatralnym czy literackim, natomiast do tej pory nie bardzo mieli ku temu okazję – na przykład wstydzili się swojej pasji przed rówieśnikami.

Podczas kolonii ten problem nie istnieje, ponieważ w imprezie biorą udział wyłącznie wrażliwi młodzi ludzie, których łączy potrzeba wyrażania siebie i doskonalenia się w konkretnej sztuce artystycznej. Nieodłącznym elementem kolonii są warsztaty prowadzone przez instruktorów, którzy pokazują dzieciom np. techniki malowania czy rysowania, uczą podstawowych umiejętności aktorskich, pomagają w doskonaleniu stylu pisania itd.

Nie samymi zajęciami żyje kolonista

Program kolonii artystycznych oczywiście nie ogranicza się wyłącznie do warsztatów. Młodzi ludzie muszą mieć również przestrzeń do nieskrępowanego wypoczynku, plażowania, kąpieli w jeziorze czy w morzu (w zależności od lokalizacji imprezy), poczytania książki czy zabawy w grupie.

Kolonie artystyczne są o tyle ciekawym wyborem, że z reguły charakteryzuje je bardzo bogaty program. Poza zajęciami artystycznymi koloniści mają zapewnione również m.in. wycieczki do atrakcyjnych miejsc (np. aquaparku), zajęcia sportowe, zwiedzanie najważniejszych zabytków, gry i zabawy etc.

Jeśli więc zależy Ci na tym, aby dziecko podczas wakacji bez rodziców nie mogło narzekać na nudę, to kolonie artystyczne mogą się okazać strzałem w dziesiątkę.

Zalety kolonii artystycznych

Kolonie artystyczne nieprzypadkowo należą do najpopularniejszych imprez wakacyjnych dla dzieci i młodzieży. Do ich najważniejszych zalet zaliczymy:

  • Atrakcyjny, mocno rozbudowany program, który przypadnie do gustu zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom;
  • Warsztaty artystyczne prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów;
  • Super atmosfera, czemu sprzyja to, że koloniści mają podobne zainteresowania i pasje;
  • Mnóstwo opcji spędzania wolnego czasu, także poza zajęciami artystycznymi;
  • Zwykle takie kolonie są organizowane w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach, najczęściej nad morzem i nad jeziorem;

Znajdź kolonię artystyczną dla Twojego dziecka

Jeśli wiesz już, że kolonia artystyczna może być odpowiednim wyborem dla pociechy, to zacznij się rozglądać za konkretną imprezą – z uwagi na popularność takich kolonii miejsca bardzo szybko się zapełniają.

Szeroką ofertę kolonii artystycznych proponuje Kogis, jeden z najbardziej renomowanych organizatorów turystyki dziecięcej i młodzieżowej w Polsce. W ofercie znajdziesz zarówno kolonie z zajęciami dla dzieci uzdolnionych plastycznie, jak i aktorsko czy tanecznie.