Kolonie dla dzieci – jakie wybrać? Sprawdź, czym warto się kierować

maj 30, 2023 | Chillout

Decyzja zapadła i Twoje dziecko ma w tym roku po raz pierwszy pojechać na kolonie? Doskonale rozumiemy Twoje zdenerwowanie i podekscytowanie. Pierwszy samodzielny wyjazd dziecka to niezwykle stresujące doświadczenie dla rodziców. Zadbaj o to, aby Twoje emocje nie udzieliły się pociesze – w końcu chodzi o to, aby dziecko spędziło świetny czas w grupie rówieśniczej i naładowało baterie przed kolejnym rokiem szkolnym.

Wybierając kolonie dla dzieci rodzice powinni zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Najważniejsze z nich omawiamy w naszym poradniku. Zapraszamy do lektury.

Tematyka kolonii

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest temat/motyw przewodni imprezy kolonijnej. Obecnie w ofertach organizatorów turystyki dziecięcej i młodzieżowej znajdziemy ogromny wybór imprez dedykowanych dzieciom mającym najróżniejsze zainteresowania.

Do tych najpopularniejszych kolonii dla dzieci zaliczymy:

  • Kolonie taneczne;
  • Kolonie sportowe;
  • Kolonie survivalowe;
  • Kolonie w siodle;
  • Kolonie żeglarskie;
  • Kolonie artystyczne;
  • Kolonie Harry Potter;
  • Kolonie RPG;
  • Kolonie Minecraft;

To tylko wybrane propozycje. Gdy zaczniesz rozglądać się za koloniami dla dziecka, to z całą pewnością znajdziesz imprezę idealnie wpisującą się w zainteresowania pociechy.

Koniecznie zapytaj dziecko o zdanie!

Już dawno minęły czasy, kiedy to rodzice jednostronnie podejmowali decyzję o posłaniu dziecka na konkretne kolonie. Obecnie co najmniej wskazane jest zaangażowanie pociechy w wybór odpowiedniej imprezy.

Warto wstępnie wyselekcjonować kilka wyjazdów kolonijnych i umożliwić dziecku wskazanie tego, który najbardziej mu odpowiada czy to pod względem programu, tematyki czy lokalizacji. Dodatkowo radzimy zaproponować wspólny wyjazd rodzicom dzieci, z którymi pociecha ma najlepsze relacje – wówczas wszystkim kolonistom będzie o wiele raźniej.

Program imprezy

Bardzo ważnym kryterium wyboru kolonii dla dziecka jest przeanalizowanie programów poszczególnych imprez, które wpadły Ci w oko. Każdy godny zaufania organizator udostępnia szczegóły programu w opisie danego wyjazdu – przede wszystkim na swojej stronie internetowej.

Przeglądając programy zwróć uwagę na to, czy dziecko będzie mieć wypełniony każdy dzień, czy zajęcia nie są wtórne, czy są urozmaicone pod względem rodzaju aktywności itd. Oczywiście nie może też być tak, że dziecko nie będzie mieć przestrzeni tylko dla siebie, kiedy to będzie mogło trochę poleniuchować i fizycznie odpocząć po trudach roku szkolnego.

Lokalizacja kolonii

Kolejną kwestią, nad którą warto się pochylić, jest to, gdzie właściwie odbywa się dana kolonia dla dzieci. Tutaj pod uwagę należy wziąć nie tylko atrakcyjność lokalizacji, ale też preferencje dziecka oraz czas dojazdu na miejsce.

Jeśli np. mieszkacie w północnej Polsce, a dziecko ma chorobę lokomocyjną i źle znosi długie podróże, to rozsądnie będzie zafundować pociesze kolonie nad morzem lub nad jeziorem, niekoniecznie natomiast w odległych górach. Dodatkowo warto sprawdzić, czy organizator oferuje wyjazd z naszej miejscowości lub jej bezpośredniej okolicy.

Renoma organizatora imprezy

O tym, czy kolonie będą udane, decyduje przede wszystkim organizator. Doświadczone biura specjalizujące się w turystyce dziecięcej i młodzieżowej doskonale wiedzą, o co zadbać, aby dzieci wróciły do domu z szerokim uśmiechem na twarzy.

Stąd warto postawić na organizatora, który funkcjonuje na rynku od wielu lat i cieszy się dobrą renomą wśród rodziców i kolonistów. Opinii szukaj w Internecie oraz poproś o rekomendację znajomych, którzy już posyłali dzieci na kolonie i byli zadowoleni z jakości imprezy.

Kierując się tymi kryteriami z pewnością wybierzesz odpowiednie kolonie dla dziecka, czyli takie, po których pociecha wróci do domu roześmiana od ucha do ucha, od razu dopytując, czy za rok znów pojedzie na kolonie.

Warto przyłożyć się do wyboru kolonii, aby nie ryzykować, że dziecko zrazi się do tej formy wypoczynku i w przyszłości nie będzie chciało jeździć na wakacje bez rodziców.