Kolonie letnie: czy to już czas, aby posłać dziecko na samodzielne wakacje?

maj 30, 2023 | Piłkarskie

Wielu rodziców ma poważne wątpliwości dotyczące tego, kiedy po raz pierwszy posłać dziecko na kolonie. Jeszcze 30-40 lat temu standardem było, że dzieci zaczynały spędzać wakacje bez rodziców w wieku 7-8 lat. Dziś ta granica nieco się przesunęła. Tak naprawdę nie ma konkretnej cezury wieku, od jakiego dziecko może pojechać na pierwsze kolonie letnie. Pod uwagę należy wziąć indywidualne predyspozycje dziecka, o czym więcej piszemy w naszym poradniku.

Upewnij się, że dziecko radzi sobie samo z podstawowymi czynnościami

Najważniejszym kryterium wyboru momentu, w którym dziecko może samodzielnie pojechać na wakacje (kolonie lub obóz) jest to, czy potrafi we własnym zakresie zadbać o czynności higieniczne, spakować się, ubrać i pilnować swoich rzeczy. Jeśli dziecko nie ma z tym żadnych problemów, to pierwszy warunek bycia kolonistą jest już spełniony.

Dużo łatwiej mają dzieci, które zostały szybko „odpępowione”

Mamy tutaj na myśli przede wszystkim te dzieci, które uczęszczały do żłobka i przedszkola. Choć był to trudny etap dla całej rodziny, to dziś zbierzecie owoce tej decyzji. Dzieci, które od najmłodszych lat funkcjonowały w grupie rówieśniczej, nie są tak silnie uzależnione od rodziców, co ułatwia im wyjazd na pierwsze samodzielne wakacje.

Takie dzieci są śmiałe, szybko nawiązują nowe znajomości, potrafią zadbać o siebie i mają opanowane podstawowe umiejętności higieniczne. Jeśli ten opis jak ulał pasuje do Twojego dziecka, to nie masz się czym martwić – możesz posłać je na kolonie nawet w wieku 6-7 lat, oczywiście pod warunkiem, że pociecha sama tego chce.

Nic na siłę

Jeśli widzisz, że dziecko nie jest jeszcze gotowe na to, aby pojechać na kolonie letnie, to absolutnie go do niczego nie zmuszaj. Nie sugeruj się tym, że dzieci znajomych czy z klasy już mają pierwsze wakacje bez rodziców za sobą – to o niczym nie świadczy. Twoje dziecko może mieć zupełnie inną wrażliwość, a nie chcesz chyba, aby w swoim debiucie na dobre zraziło się do jeżdżenia na kolonie, prawda?

Uważaj, aby nie przenosić swoich emocji na dziecko

To zrozumiałe, że rodzice mocno stresują się pierwszym samodzielnym wyjazdem dziecka na wakacje. Trzeba jednak dusić w sobie te emocje i nie okazywać ich przy dziecku, ponieważ może to tylko pogorszyć sprawę. W rozmowach z dzieckiem cały czas podkreślaj, jak fajnie jest na koloniach i buduj w nim pewność siebie, nie zasiewając dodatkowych wątpliwości.

Pamiętaj, aby wybrać odpowiednie kolonie letnie dla dziecka

Jeśli dopiero zaczynasz się rozglądać za koloniami letnimi, to prawdopodobnie jesteś w pozytywnym szoku – wybór imprez wakacyjnych dla dzieci i młodzieży jest olbrzymi. To nie te czasy, kiedy rodzice oczekiwali wyłącznie tego, aby dziecko wróciło do domu całe i zdrowe.

Dziś od organizatorów kolonii wymaga się zapewnienia atrakcyjnego programu, maksymalnego wypełnienia dzieciom wolnego czasu, wspierania ich w realizowaniu swoich pasji oraz zaproszenia kolonistów do pięknego miejsca. Nie bez znaczenia są również warunki pobytu – obecnie standardem jest, że dzieci śpią w pokojach z prywatnymi łazienkami, otrzymują zróżnicowane, wysokojakościowe posiłki, a na miejsce docierają komfortowym autokarem.

Wybierając kolonie letnie dla dziecka skup się przede wszystkim na tym, aby program imprezy wpisywał się w zainteresowania pociechy. Dobrze będzie zaproponować dziecku wspólne przejrzenie ofert organizatorów. Jeśli dziecko stwierdzi, że dana kolonia byłaby idealna dla niego, to nie ma się nad czym zastanawiać – na pewno warto postawić właśnie na tę imprezę.

Ze swojej strony zadbaj również o wybranie rzetelnego organizatora turystyki dziecięcej i młodzieżowej. Kieruj się tutaj opiniami innych rodziców, doświadczeniem danego biura oraz obszernością jego oferty i dokładnością opisów poszczególnych imprez.

Jednym z najbardziej renomowanych organizatorów kolonii i obozów dla dzieci i młodzieży jest Kogis. Biuro działa na rynku turystyki młodzieżowej od wielu lat, ciesząc się doskonałą opinią zarówno wśród rodziców, jak i kolonistów/obozowiczów.