Kolonie nad jeziorem – poznaj najważniejsze zalety tej lokalizacji

maj 30, 2023 | Żeglarskie

Większość rodziców szukając kolonii dla dziecka skupia się na imprezach zlokalizowanych nad morzem lub w górach. Wynika to z popularności tych regionów naszego kraju – zarówno morze, jak i góry, to naturalne wakacyjne skojarzenia. Nie warto natomiast zamykać się na inne opcje. Ciekawą alternatywą mogą być kolonie nad jeziorem – i to niekoniecznie na Mazurach (w Polsce jest znacznie więcej regionów słynących z przepięknych jezior). W naszym artykule omawiamy najważniejsze zalety kolonii organizowanych właśnie nad jeziorem.

Atrakcyjna odmiana

Jeśli do tej pory rodzinnie spędzaliście wakacje tylko nad morzem lub w górach, natomiast dziecko nigdy jeszcze nie było nad jeziorem, to naprawdę warto rozważyć zafundowanie mu kolonii właśnie np. na Mazurach, Kaszubach, Pojezierzu Brodnickim, w Borach Tucholskich etc.

Dzięki temu dziecko zazna odmiany, zobaczy inny region Polski i tym samym bardziej doceni piękno i zróżnicowanie przyrodnicze naszego kraju.

Woda w jeziorze szybciej się nagrzewa!

Praktycznym argumentem przemawiającym za posłaniem dziecka na kolonie nad jeziorem jest to, że pociecha będzie mieć większą szansę na kąpiele w naturalnym akwenie. Z wodą w morzu niestety różnie bywa – są lata, kiedy to temperatura Bałtyku nawet nie zbliża się do 20 stopni Celsjusza. Tymczasem w jeziorach już w lipcu woda często ma 22-23 stopnie, co sprzyja kąpielom i innym wodnym szaleństwom – oczywiście pod czujnym okiem ratowników i wychowawców.

Mnóstwo opcji aktywnego spędzania czasu

Kolonie nad jeziorem to super propozycja dla młodych ludzi, którym trudno jest usiedzieć w miejscu. Jeśli Twoje dziecko jest bardzo aktywne i stale musi się czym zajmować, to kolonie w takiej lokalizacji będą strzałem w dziesiątkę.

Spędzając wakacje nad jeziorem można m.in.:

  • Pływać w jeziorze na wyznaczonym, strzeżonym kąpielisku;
  • Plażować, odpoczywać po ciężkim roku szkolnym, opalać się;
  • Uprawiać sporty wodne i plażowe;
  • Pływać kajakiem, a nawet żeglować (szczególnie dotyczy to kolonii pod żaglami, które cieszą się bardzo dużą popularnością);
  • Spacerować po lasach, poznając piękno i różnorodność polskiej przyrody;

Do tego dochodzi oczywiście szereg uniwersalnych aktywności kolonijnych, jak gry i zabawy w grupach, zajęcia artystyczne, ognisko, wycieczki do atrakcyjnych miejsc w bezpośredniej okolicy, zwiedzanie ważnych zabytków itd. Jedno jest pewne: podczas kolonii nad jeziorem nikomu nie grozi nuda.

Rada

Kolonie nad jeziorem mogą być również okazją do złapania bakcyla wodniactwa, czyli np. żeglowania, pływania kajakiem etc.

Dogodny dojazd z północnej i centralnej Polski

Choć nie jest to kluczowy argument, to jednak warto mieć na uwadze komfort dziecka na etapie dojazdu na miejsce kolonii i powrotu do domu. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy dziecko ma pojechać na kolonie po raz pierwszy w swoim życiu.

Długa, uciążliwa podróż, może mieć negatywny wpływ na samopoczucie dziecka – a już na pewno wtedy, gdy pociecha miewa problemy w czasie jazdy (choroba lokomocyjna).

Kolonie nad jeziorem to optymalny wybór dla dzieci mieszkających w centralnej i północnej Polsce, ponieważ czas dojazdu na miejsce nie powinien przekroczyć 4-5 godzin. To spora różnica w porównaniu z np. 8-9-godzinną podróżą w okolice Zakopanego.

Zafunduj dziecku kolonie nad jeziorem już w te wakacje!

Jeśli powyższe argumenty do Ciebie trafiają, to szukając fajnej imprezy wakacyjnej dla dziecka koniecznie weź pod uwagę właśnie kolonie nad jeziorem. Początkowo dziecko może się trochę krzywić, zwłaszcza jeśli uwielbia morze czy góry, ale jesteśmy przekonani, że wróci do domu zadowolone i wręcz zakochane w polskich jeziorach. Zwłaszcza, jeśli zafundujesz mu kolonie tematyczne idealnie wpisujące się w zainteresowania pociechy.

Kolonie nad jeziorem, w wielu wariantach tematycznych (np. artystyczne, wodniackie etc.) znajdziesz w ofercie Kogis, jednego z najbardziej renomowanych organizatorów turystyki dziecięcej i młodzieżowej w Polsce.