Kolonie survivalowe – super pomysł na wakacje!

maj 30, 2023 | Survivalowe

Spośród wielu rodzajów kolonii dla dzieci szczególnie ciekawą propozycją są te o tematyce survivalowej, które przeżywają prawdziwy boom zainteresowania. Nic w tym dziwnego, skoro survival od kilku lat cieszy się rosnącą popularnością i uprawiają go coraz młodsi ludzie. Jeśli Twoje dziecko także ma zajawkę na sztukę przetrwania, śledzi filmy na YouTube, programy dokumentalne, we własnym zakresie gromadzi zapasy i marzy o spróbowaniu tzw. bushcraftu, to kolonie survivalowe są idealną propozycją wakacyjną dla niego. Sprawdź, co warto wiedzieć o takich koloniach.

Czym właściwie są kolonie survivalowe?

Kolonie survivalowe to specyficzne imprezy wakacyjne, które wpisują się w aktualną modę na survival. Mnóstwo młodych ludzi interesuje się tzw. sztuką przetrwania, biwakowaniem, radzeniem sobie w trudnych sytuacjach, szczególnie na łonie natury itd. Podczas wakacji koloniści spędzają czas przede wszystkim na powietrzu, świetnie się bawiąc oraz nabywając umiejętności np. rozpalania ogniska, budowania szałasu, zbierania jadalnych roślin i wiele innych.

Kolonie survivalowe na pewno wyróżniają się atrakcyjnym programem, który w zasadzie nie zostawia miejsca na nudę. Młodzi ludzie biorą udział w licznych zajęciach grupowych, poznają podstawy survivalu (oczywiście z uwzględnieniem ich wieku – stopień trudności zadań jest dopasowywany do możliwości fizycznych i intelektualnych kolonistów), nabywają mnóstwo praktycznych umiejętności, które mogą się niejednokrotnie przydać w dorosłym życiu.

Najważniejsze zalety kolonii survivalowych

Kolonie survivalowe to przede wszystkim znakomita zabawa i gwarancja, że dziecko zainteresowane tematyką przetrwania wróci do domu z szerokim uśmiechem na twarzy. Jeśli chodzi o konkretne zalety takich imprez wakacyjnych, to warto tutaj wymienić przede wszystkim:

  • Dziecko będzie spędzać mnóstwo czasu na świeżym powietrzu;
  • Praktyczna nauka przydatnych umiejętności, które pozwolą poradzić sobie w nawet bardzo trudnych sytuacjach;
  • Ograniczenie kontaktu z elektroniką użytkową do absolutnego minimum;
  • Aktywny wypoczynek sprzyja oczyszczeniu głowy, co jest bardzo ważną korzyścią po całym roku nauki w szkole, przygotowań do egzaminów etc.;
  • Dziecko spędzi wakacje w grupie rówieśniczej złożonej z osób mających takie same zainteresowania, co sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości i świetnej atmosferze;

Jakie kolonie survivalowe dla dziecka wybrać?

Oferta kolonii survivalowych z roku na rok jest coraz większa. Kolejni organizatorzy turystyki dziecięcej i młodzieżowej reagują na rosnące zainteresowanie survivalem wśród młodych ludzi i proponują takie imprezy w okresie wakacyjnym.

Wybierając organizatora zwróć uwagę na podstawowe kwestie, jak:

  1. Doświadczenie organizatora turystyki dziecięcej i młodzieżowej– warto postawić na biuro, które działa na rynku od wielu lat.
  2. Program imprezy– upewnij się, że dziecko będzie mieć wypełniony każdy dzień ciekawymi zajęciami w grupach, ale nie zabraknie również przestrzeni do swobodnego wypoczynku, wycieczek do atrakcyjnych miejsc etc.
  3. Lokalizację kolonii– jeśli Twoje dziecko uwielbia morze, to warto poszukać kolonii survivalowej zlokalizowanej nad Bałtykiem, najlepiej w ośrodku położonym blisko plaży. W ofertach organizatorów znajdziemy jednak także kolonie nad jeziorem czy w górach.
  4. Opinie rodziców i kolonistów– w dobie Internetu nie ma problemu z szybkim ustaleniem, czy dany organizator cieszy się dobrą renomą. Poszukaj opinii zarówno o organizatorze, jak i oferowanej przez niego imprezie, aby zyskać pewność, że fundujesz dziecku naprawdę udane wakacje.

Wybór odpowiedniego organizatora ma szczególnie duże znaczenie w przypadku kolonii survivalowych, ponieważ tutaj – z uwagi na specyficzny program imprezy – kluczowe jest zapewnienie dzieciom maksymalnego poziomu bezpieczeństwa. Doświadczeni organizatorzy dbają o to, aby kolonistami opiekowała się doświadczona kadra wychowawców i instruktorów.

Kolonie survivalowe znajdziesz w ofercie Kogis – jednego z najbardziej renomowanych organizatorów turystyki dziecięcej i młodzieżowej w Polsce.