Kolonie tematyczne. Czym są? Dlaczego warto?

maj 30, 2023 | LEGO

Jeśli zdarzało Ci się w dzieciństwie jeździć na kolonie (zwłaszcza w latach 80. i 90. XX wieku), to dzisiejsza oferta imprez wakacyjnych dla dzieci musi robić na Tobie ogromne wrażenie. Wybór kolonii jest wręcz gigantyczny i nijak mają się one do wyjazdów sprzed lat. Są zaplanowane w najdrobniejszych szczegółach, wyróżniają się atrakcyjnym, rozbudowanym programem, zapewniają dzieciom mnóstwo rozrywek, bliższych i dalszych wycieczek, zajęcia prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę itd. Szczególnie dotyczy to kolonii tematycznych, które od dobrych kilku lat są wielkim hitem turystyki dziecięcej i młodzieżowej.

Czym właściwie są kolonie tematyczne? Dlaczego warto zafundować dziecku takie wakacje? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Co trzeba wiedzieć o koloniach tematycznych?

Kolonie tematyczne to imprezy wakacyjne dla dzieci, których program jest konstruowany wokół konkretnego tematu, czyli motywu przewodniego kolonii. Dzięki temu koloniści mają pewność, że w czasie wakacji będą brać udział w różnego rodzaju aktywnościach, które mają ścisły związek z ich zainteresowaniami.

Specyfiką kolonii tematycznych jest to, że raczej nie biorą w nich udziału przypadkowe osoby. Na takie imprezy jeżdżą dzieci mające pasję i wspólne zainteresowania, co ma bezpośrednie przełożenie na świetną atmosferę i ułatwione nawiązywanie nowych znajomości czy nawet przyjaźni.

Przykłady kolonii tematycznych

Obecnie organizatorzy turystyki dziecięcej i młodzieżowej mają w swoich ofertach najróżniejsze kolonie tematyczne. Wybór jest ogromny i trudno jest sobie wyobrazić, aby rodzice i dziecko nie byli w stanie znaleźć imprezy w 100% wpisującej się w zainteresowania kolonisty.

Za przykłady mogą nam posłużyć takie kolonie, jak:

 • Kolonie survivalowe;
 • Kolonie sportowe;
 • Kolonie artystyczne;
 • Kolonie w siodle;
 • Kolonie żeglarskie;
 • Kolonie kulinarne;
 • Kolonie Harry Potter;
 • Kolonie Minecraft;
 • Kolonie RPG;
 • Kolonie otaku (anime i manga) i wiele innych;

Jakie są najważniejsze zalety takich kolonii?

Kolonie tematyczne przede wszystkim gwarantują uczestnikom świetnie spędzony czas bez rodziców. Młodzi ludzie przez cały wyjazd zajmują się tym, co naprawdę ich interesuje – na przykład sztukami plastycznymi, uprawianiem sportu czy konstruowaniem z LEGO. Dzięki temu nie mają czasu na nudę i solidnie ładują baterie po trudach roku szkolnego.

Bardzo ważną zaletą kolonii tematycznych jest atrakcyjny program, który sprzyja aktywnemu spędzaniu czasu, realizowaniu swoich pasji, doskonaleniu się w konkretnych dziedzinach itd. Nad wszystkim czuwają oczywiście wykwalifikowani instruktorzy i opiekunowie, którzy motywują kolonistów do wspólnej zabawy, co sprzyja integracji.

Komu można polecić kolonie tematyczne?

Kolonie tematyczne są znakomitą propozycją wakacyjną dla dzieci, które:

 • Mają konkretne zainteresowania i chcą je realizować także podczas samodzielnych wakacji;
 • Po raz pierwszy jadą na wakacje bez rodziców, trochę się tym stresują i nie wiedzą, czy szybko znajdą sobie kolegów i koleżanki (wspólne tematy i zainteresowania praktycznie to gwarantują);
 • Chcą spędzić wakacje aktywnie, biorąc udział w zajęciach grupowych i rozwijając swoje zainteresowania pod okiem instruktorów;

Jakie kolonie tematyczne dla dziecka wybrać?

Kieruj się tutaj przede wszystkim zainteresowaniami dziecka. Jeśli zafundujesz pociesze kolonie, których program obraca się wokół pasji dziecka, to wypoczynek z pewnością będzie udany. Oczywiście przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapytać dziecko o zdanie.

Pamiętaj również, aby przy wyborze kolonii dla dziecka zwrócić baczną uwagę na renomę i doświadczenie organizatora imprezy. Tutaj warto kierować się opiniami innych rodziców, które z pewnością znajdziesz w Internecie czy na grupach facebookowych.

Jednym z najbardziej renomowanych organizatorów turystyki dziecięcej i młodzieżowej w Polsce jest Kogis. W ofercie tego biura znajdziesz kilkadziesiąt kolonii tematycznych organizowanych zarówno nad morzem, nad jeziorem, jak i w górach.