Kolonie z angielskim: dlaczego to super pomysł na wakacje dla Twojego dziecka?

maj 30, 2023 | Językowe

Jeśli właśnie rozglądasz się za wakacyjnym wyjazdem dla pociechy, to na pewno masz spory problem z podjęciem decyzji. Wszystko przez bardzo obszerną ofertę imprez tematycznych. Organizatorzy obozów i kolonii proponują dziś m.in. wakacje w klimacie Harry’ego Pottera, taneczne, sportowe, w siodle, żeglarskie, survivalowe i wiele innych. Od lat niezmiennie dużą popularnością cieszą się kolonie z angielskim, które mogą być świetną propozycją wakacyjną także dla Twojego dziecka. Argumenty? Znajdziesz je w naszym poradniku. Zapraszamy do lektury.

Co warto wiedzieć o koloniach z angielskim?

Kolonie z językiem angielskim to propozycja skierowana do młodych ludzi, którzy chcą połączyć przyjemne z pożytecznym i spędzić wakacje bez rodziców w atrakcyjnym miejscu, jednocześnie nadrabiając zaległości z angielskiego.

Nieodłącznym elementem kolonii jest lektorat języka Szekspira, który prowadzi wykwalifikowany lektor/nauczyciel (często native speaker). Zajęcia odbywają się w takich godzinach, aby dzieci mogły być w pełni wypoczęte, co sprzyja skupieniu i szybkiemu przyswajaniu języka. Oczywiście nie ma mowy o tym, aby koloniści ślęczeli w ławkach po kilka godzin dziennie.

Lekcje mają swobodny charakter, odbywają się na świeżym powietrzu (w razie niepogody w budynku kolonijnym), a największy akcent kładzie się na praktyczną naukę angielskiego, czyli rozmowę, przyswajanie słownictwa etc.

Dla kogo są takie kolonie?

Nikogo nie trzeba przekonywać, że znajomość języka angielskiego jest bardzo przydatna, a w wielu sytuacjach życiowych i zawodowych wręcz niezbędna. Rodzice, w miarę możliwości, powinni inwestować w lektorat angielskiego, ponieważ lekcje w szkole z reguły są niewystarczające.

Dojrzewające dziecko, które płynnie mówi i pisze po angielsku, będzie mieć ułatwiony start na rynku pracy, na przykład chcąc zatrudnić się w zagranicznej korporacji czy założyć własny biznes obsługujący kontrahentów z innych krajów.

Kolonie z angielskim są znakomitym sposobem na to, aby zaszczepić w dziecku pasję do nauki języków. Dwumiesięczna wakacyjna przerwa od lektoratu może spowodować, że dziecko straci część wypracowanych wcześniej umiejętności. Warto pamiętać, że najlepsze efekty przynosi ciągła nauka języka obcego, również w okresie wakacyjnym.

Kolonie z angielskim można polecić szczególnie młodym ludziom, którzy:

  • Chcą robić bardzo szybkie postępy w nauce języka angielskiego;
  • Mają zaległości w lektoracie angielskiego, spowodowane na przykład długotrwałą chorobą czy niskim poziomem lekcji w szkole;
  • Uwielbiają uczyć się języków obcych i nie chcą z tego rezygnować nawet w okresie wakacji;
  • Lubią łączyć naukę z wypoczynkiem w pięknym miejscu;

Jeśli Twoje dziecko ma podobne podejście i samo jest zainteresowane pojechaniem na kolonie z angielskim, to poważnie weź tę opcję pod uwagę. To mogą być jedne z najlepszych wakacji w życiu pociechy!

Zalety kolonii z angielskim

Do najważniejszych zalet kolonii z lektoratem języka obcego zaliczymy:

  • Bardzo dobre efekty nauki w swobodnej, wakacyjnej atmosferze;
  • Idealny balans między lektoratem a odpoczynkiem, zabawą, zajęciami dodatkowymi, wycieczkami etc.
  • Dziecko w krótkim czasie może nadrobić szkolne zaległości i zacząć dużo pewniej posługiwać się językiem angielskim;

Jak wybrać odpowiednie kolonie z językiem angielskim?

Oferta kolonii z angielskim jest bardzo obszerna. Takie imprezy proponują wszyscy czołowi organizatorzy turystyki dziecięcej i młodzieżowej. Przy wyborze konkretnych wakacji dla dziecka zwróć uwagę przede wszystkim na program (nie może być przeładowany lektoratem angielskiego, w końcu dziecko ma wypocząć!), jakość lektoratu (kwalifikacje lektorów/nauczycieli) oraz atrakcyjność miejsca (lokalizacja kolonii, warunki pobytowe etc.).

Dodatkowo radzimy sprawdzić, czy dany organizator cieszy się dobrą opinią wśród rodziców, czy ma duże doświadczenie w organizowaniu turystyki dziecięcej i młodzieżowej, oczywiście czy działa legalnie itd. Są to standardowe kwestie do ustalenia, niezależnie od rodzaju kolonii/obozu.